مجله U.S.POLO

انتخاب نام برای برند 2

به لطف یک برنامه مدیریت برند عالی نام‌هایی مانند اپل ، آمازون و گوگل توانسته‌اند مفهومشان را در ذهن مشتری تزریق کنند اما اگر بودجه بازاریابی شما کم است باید در زمان انتخاب نام عاقلانه عمل کنید . آن‌ها که نام مناسب انتخاب میکنند به یک روش عمل نمیکنند . برخی نام و تعهدشان ارتباط مستقیم دارد ؛ مانند :

باتری‌های خودرو DIEHARD

قطره چشمی CLEAR EYES

کسیه‌های ZIPLOC

نوشیدنی ورزشی POWERADE

برخی دیگر اشاره تلویحی دارند مانند LEGALZOOM که خود را پیشتاز خدمات حقوقی آنلاین معرفی میکند . YAHOO سبکی متفاوت در نامگذاری بنا نهاد . این اسم از موتور جست و جو یا میزبانی وب چیزی نمیگوید در عوض راه را برای یک تجربه آنلاین موفق باز میکند !

اغلب برندها با شروع کسب و کار نامگذاری می‌شوند . به این نکته نیز اشاره شد که تغییر نام چگونه هویت برند را تخریب میکند . اما گاهی این دگرگونی ارزشش را دارد . کی اف سی در ابتدا کنتاکی فراید چیکن نام داشت . برای اینکه این شرکت بتواند به عرصه‌هایی فراتر از محدوده مرغ سوخاری وارد شود لازم بود تا نام خود را تغییر دهد . مثال دیگر شرکت فدرال اکسپرس است که به فدکس تغییر نام داد . این نام کوتاهتر تعهد شرکت در سرعت را به خوبی منتقل میکرد . به علاوه با حذف فدرال از نام ، خود را پذیرای بازار جهانی نشان داد .

نام برند انواع گوناگونی دارد . برخی از اسم‌ها نام مالک یا اسم‌های متعلق به مالک است . اگر این نامها را انتخاب میکنید باید بودجه قابل توجهی را برای بازاریابی در نظر بگیرید ؛ برای ایجاد پیوندهایی که یک نام خوب آن‌ها را به صورت خودکار در ذهن مشتری ایجاد میکرد . انتخاب نام اختصاری مشکل نامگذاری قبلی را دارد اما درعین حال مردم نام‌هایی که سریع و آسان  به ذهن خطور میکنند مورد توجه قرار میدهند . نام‌هایی که در پیوند با نام بزرگی هستند گرچه زود به خاطر سپرده میشوند ولی رشد نمیکنند و همواره زیر سایه آن نام بزرگ خواهند ماند . نامهای توصیفی تعهد شما را به خوبی منعکس میکنند اما باید مراقب باشید تا مانند Head Start Child Development Programs طولانی نشوند . قرار دادن نامهای مورد علاقه و یا ساختگی روی برند گرچه شاید تکرار و یادآوریشان راحت باشد اما ایجاد ارتباط بین نام و تعهد شما نیازمند یک بازاریابی قویست .

بنابراین نامی را انتخاب کنید که :

املا و تلفظ راحت داشته باشد

از نامهای ثقیل پرهیز کنید

کوتاه باشد

از کلمات اختصاری که نیازمند سرمایه‌گذاری سنگین برای بازاریابی است پرهیز کنید

منحصر به فرد باشد

از نام‌هایی که به سختی درذهن می‌مانند پرهیز کنید

منعکس کننده تعهد شما باشد

از تقلید نامهای بزرگ پرهیز کنید

توانایی رشد با کسب و کار شما را داشته باشد

از اسم‌های با فضای بسته مانند نام مالکان پرهیز کنید

در دسترس برای علامت تجاری باشد

از اسامی دارای علامت تجاری ثبت شده پرهیز کنید

در دسترس برای یک دامین باشد

از اسامی استفاده شده در دامین پرهیز کنید

 

 

درس سیزدهم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *