مجله U.S.POLO

مدیریت لوگوی برند

آموزش کتاب برندسازی نوشته باربارا فیندلی شنک و بیل چیاراوال درس نوزدهم

پس از پایان طراحی ، مدیریت لوگوی برند شروع میشود . برای مدیریت قدرتمند لوگوی خود به نکات زیر توجه کنید :

1 . هویت گرافیکی لوگوی برند شما باید ثابت بماند . لوگو هر بار باید بدون استثنا با یک ترکیب رنگ ظاهر شود . اگر از ترکیب رنگ سیاه سفید استفاده میکنید مشخص کنید کدام رنگ اصلی و کدام پس زمینه خواهد بود . اگر از ترکیب رنگی استفاده میکنید کد دقیق هر رنگ را برای هر گونه نمایش مشخص کنید . از سیستم PMS برای یافتن کد لازم برای چاپگرها ؛ از سیستم CMYK برای یافتن کد لازم برای چاپ بنر و از سیستم RGB برای یافتن کد رنگ لازم برای صفحه نمایش استفاده کنید . اگر از رنگ پس زمینه غیر از رنگ سیاه یا سفید استفاده میکنید مراقب باشید تا رنگ پس زمینه رنگ اصلی را تحت تاثیر قرار ندهند .

2 . ساختار لوگوی برند شما باید ثابت بماند . طرح لوگو را باید به گونه‌ای انتخاب کنید که در هر گونه نمایش تبلیغاتی بدون تغییر ظاهر شود . یک فایل مرجع تهیه کنید تا هرکس به لوگو احتیاج داشت از آن استفاده کند . معمولا برای استفاده در چهارچوبهای گوناگون تغییراتی در لوگو میدهند . یک طراحی افقی و یک طراحی عمودی تهیه کنید تا در هر شرایطی از قالبهای یکسان استفاده شود . نسبت حضور لوگو در صفحه را مانند نسبت علایم یک پرچم دقیق مشخص کنید .

انتخاب تگ‌لاین مناسب

از آنجاییکه تگ‌لاین معمولا در یک قاب کنار لوگو ظاهر میشود در اینجا توضیحاتی درباره آن خواهیم داد .

تگ‌لاین در واقع شعار برند است . عبارتی کوتاه که بینانیه موقعیت و هویت برند را به سرعت به مخاطب القا میکند . در انتخاب تگ‌لاین نکات زیر را رعایت کنید :

1 . به یاد ماندنی باشد .

2 . کوتاه باشد . کوتاه بودن عبارت استفاده از آن را در تبلیغات بصری و صوتی آسان میکند .

3 . حاوی نقطه تمایز برند باشد ؛ مانند عبارت ما سخت تر تلاش میکنیم .

4 . موقعیت بازار برند را مشخص کند به خصوص اگر نام برند با محصولات برند ارتباط مستقیم نداشته باشد .

5 . هویت ، ویژگی ، تعهد و شخصیت برند را منعکس کند . در واقع مکمل نام برند باشد .

6 . مراقب باشید تا کنایه آمیز و تحریک کننده نباشد .

7 . بیشتر از اعضای شرکت برای مصرف‌کننده جذاب باشد . شاید در یک همه پرسی در جلسه همه موافق عبارتی باشند اما به طور تصادفی این فقط سلیقه جمع شما باشد . پس از طریق یک نظر سنجی شواهد لازم را بدست آورید .

در پایان خوب است توضیحی درباره اسلوگان بدهیم و تفاوت آن را با تگ‌لاین شرح دهیم .

تگ‌لاین و اسلوگان هر دو عبارت تبلیغاتی کوتاه هستند . تفاوت آنها در این است که نوک پیکان تگ‌لاین به سمت برند و نوک پیکان اسلوگان به سمت محصول است در واقع تگ‌لاین توصیفی از برند و اسلوگان توصیفی از محصول است . تگ‌لاین در همان ابتدای ساخت برند توسط شرکت معرفی می‌شود اما اسلوگان در مرحله فروش و بازاریابی ساخته و پرداخته می‌شود .

 

 

درس نوزدهم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *