مجله U.S.POLO

طراحی لوگو برای برند 3

آموزش کتاب برندسازی نوشته باربارا فیندلی شنک و بیل چیاراوال درس هجدهم

نکاتی وجود دارد که در هر سبکی که برای طراحی لوگوی برند خود انتخاب کردیده‌اید باید مورد توجه قرار گیرید .

1 . لوگو باید توصیفی از مشتری باشد : مشتری‌های شما خانم هستند یا آقا ؛ متخصص هستند یا کارمند ؛ شهری هستند یا روستایی ؛ در کدام گروه درآمدی قرار میگیرند ؟

2 . کلماتی که میخواهید برندتان با آن توصیف شود در نظر بگیرید : به عنوان مثال شیک ، کلاسیک ، حرفه‌ای ، صمیمی یا …

3 . لوگوهای مورد علاقه خود را در نظر بگیرید : اطلاعاتی از لوگوهای مورد علاقه و حتی نامناسب جمع‌آوری کنید و نظر دیگران درباره آنها را جویا شوید . توجه داشته باشید که نباید فرآیند طراحی لوگو را با ذهن خوانی  جلو ببرید . پس تا میتوانید اطلاعات جمع‌آوری کنید تا محکم‌تر قدم بردارید .

4 . درذهن خود یک تصویر کلی از لوگوی مورد نظر بسازید : این مهم علاوه بر صرفه جویی در هزینه باعث میشود تا از همان ابتدا که انرژی و خلاقیت در اوج خود قرار دارد بهتری خروجی گرفته شود .

از یک ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید : ترکیب رنگ مناسب یعنی ترکیبی که متمایز از رقبایتان باشد . یعنی همانگ با جامعه هدف شما باشد مانند استفاده از رنگ شاد برای کودکان یا رنگ سرد برای حرفه‌ای‌ها . یعنی برای سایر فرهنگ‌ها معنی مورد نظر را داشته باشد اگر میخواهید خارج از مرزهای خود تجارت کنید . یعنی در طیف مناسبی با محصولی که قرار است لوگوی شما روی آن هک شود باشد . یعنی تنوع کمی داشته باشد تا مدیریت آن آسان باشد . در نظر داشته باشید که چاپ لوگوهای رنگی پرهزینه‌تر و دقت بیشتری میطلبد . پالت رنگ وبگاه نیز محدود است . یعنی در حالت سیاه سفید همچنان زیبا باشد . لوگوی شما باید بر روی فتوکپی و یا هر وسیله ارتباطی ارزان قیمتی بدرخشد .

5 . برای لوگوی خود اندازه مستطیلی در نظر بگیرید : اکثر لوگوها دارای ترکیب بندی مستطیلی افقی یک به دو هستند ( ارتفاع نصف عرض ) . این فرم برای قرار گرفتن در کارت ویزیت و یا لباس فرم مناسب است . اگر شکل دیگری را انتخاب کردید وضعیت دیده شدن آن در شرایط گوناگون را بررسی کنید .

6 . لوگوی شما باید آسان به خاطر سپرده شود : برای فهمیدن این لوگوی خود را به تعدادی داوطلب نشان دهید و از آنها بخواهید آن را به کمک حافظه در صفحه طراحی کنند .

7 . به دنبال صرفه‌جویی نباشید : کم کردن هزینه‌ها امری مطلوب است اما این کار در طراحی لوگو و سپردن آن به افراد غیر حرفه‌ای هزینه قابل توجهی را بازاریابی به شما  تحمیل خواهد کرد .

8 . به دنبال تقلید از لوگوی سایر برندها نباشید : ایده بگیرید اما تقلید نکنید تا متمایز شوید و درگیر مسایل حقوقی هم نشوید ! لوگوی یواس‌پولو را از روی پولوشرت بردارید ؛ چه چیزی باقی میماند ؟ یک پولوشرت مانند سایر پولوشرت‌ها . ساخت لوگو مشابه همین کار را بار برند شما خواهد کرد .

9 . اگر لوگوی شما شامل نوشته است به تصویر نوشته دقت کنید : فونت‌های گوناگون احساسات مختلفی را در ما پدید می‌آورند . برند شما رسمی است یا خودمانی ، ظریف است یا قدرتمند ، سرد است یا با نشاط ؛ هرچه هست باید با احساسی که سبک نگارش شما القا میکند هماهنگ باشد .

 

 

درس هجدهم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *