مجله U.S.POLO

انتخاب نام برای برند 1

آموزش کتاب برندسازی نوشته باربارا فیندلی شنک و بیل چیاراوال درس دوازدهم ویژگی‌های نام مناسب برای برند

ویژگی‌های نام مناسب برای برند

نامگذاری برند پرچالشترین ، حیاتی‌ترین و ضروریترین مرحله در فرآیند برندسازی است . قبل از اینکه هویت‌سازی برند خود را شروع کنید به انتخاب یک اسم نیاز دارید . این اسم باید مناسب ، در دسترس ، گیرا و ماندگار باشد . حقیقتا این کار مانند انتخاب نام یک نوزاد حساس است ؛ اما ویژگی‌های نام مناسب برای برند چیست ؟

گاه در زندگی اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم که قابل جبران است . مثلا یک خودرو خریداری میکنید و آنگونه که انتظار داشتید نیست . اما عوارض جانبی برخی از خطاها تا همیشه همراه ما خواهد ماند . شما میتوانید جمله لوگو ، شعار تبلیغاتی یا الگوی رنگ خود را در طی زمان تغییر دهید اما نام برند ثابت خواهد بود . نام برند شما کلید قفل برند در ذهن مشتریان شماست . اگر روزی نام برند خود را تغییر دهید خانه‌ای که در ذهن‌ها ساخته  بودید به خانه‌ای متروکه تبدیل خواهد شد .

نامی را برای برند خود انتخاب کنید که :

1 . معرف ویژگی خاص کسب و کارتان باشد .

2 . محصول شما را توصیف کند .

3 . پیوند روشنی با معنای درون ذهن شما ایجاد کند .

4 . گفتنش راحت و دلپذیر باشد .

5 . منحصر به فرد و فراموش نشدنی باشد .

6 . قابلیت این را داشته باشد که به صورت دارایی درآید تا در صورت فروش و یا ورود به کسب و کار دیگر براحتی تصاحب شود .

معمولا هر نام موفقی نه اینکه در همه موارد نمره کامل بگیرد اما نمره قابل قبولی کسب میکند . تعداد اندکی از نام‌های موفق هستند که در آزمون بالا به موفقیت نمی‌رسند .

همانطور که نباید برای نوزاد نامی را انتخاب کنید که در بزرگسالی برای او نامناسب باشد ؛ برای برند خود هم نباید نامی را انتخاب کنید که با توسعه کسب و کارتان معنای خود را از دست بدهد . مثلا اگر نام برند خود را خشک‌شویی خیابان اول می‌گذارید باید اطمینان داشته باشید که خشک‌شویی پیشنهاد اصلی کسب و کارتان باشد و همواره در خیابان اول خواهید ماند !

در پشت پرده نام‌های موفقی که با معیارهای نامگذاری سازگار نیست داستان تاثیرگذاری وجود دارد که علاقه و وفاداری مشتری را به همراه داشته است . برای نمونه برند smucker’s ؛ جروم اسموکر در کارخانه‌اش در اوهایو آب میوه‌های درختان فردی به نام جانی اپلسید را میگرفت و در پشت گاری خود میفروخت . نام اسموکر با تضمین کیفیت محصولاتش همراه شد و تعهد او در طی سالیان برند او را سرآمد بازار آمریکای شمالی در دسته مربا ، ژله و مجموعه‌ای از مواد غذایی خاص کرد .

این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت رعایت نکردن قوانین نام‌گذاری باید هزینه زیادی را برای ایجاد پیوندهایی که با انتخاب یک نام مناسب به طور طبیعی ایجاد میشود در فعالیت‌های بازاریابی صرف کنید تا مانند اسموکرز بتوانید رو محصولات خود بنویسید :

 ما هنوز با افتخار نام خود را روی هر شیشه مربا درج میکنیم ، زیرا محصولی که نامش اسموکرز است باید خوب باشد .

 

فروشگاه اینترنتی یو اس پولو نمایندگی برند .U.S. POLO ASSN در ایران

 

 

درس دوازدهم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *