مجله U.S.POLO

معماری برند

آموزش کتاب برندسازی نوشته باربارا فیندلی شنک و بیل چیاراوال درس هفتم

چه چیزی را می‌خواهید برندسازی کنید ؟ شرکت خود را ، یک محصول ، خدمت خاصی یا یک فرد را درنظر دارید ؟ اگر در سازمانی هستید که برندهای دیگری هم وجود دارد باید نسبت برند جدید با سایر برندها را نیز مشخص کنید . این کار معماری برند نام دارد . همان طور که معمار ساختمان همه اجزا بنا را به عنوان یک کل واحد و در ارتباط با هم می‌سازد معمار برند نیز اجزا شرکت را در یک طرح واحد ارائه می‌دهد .

سه سبک کلی برای معماری برند وجود دارد .

برند مادر : معماری به این سبک اینگونه است ؛ یک برند را در راس قرار دهید و سایر برندها را در ردیف پایین‌تر در ارتباط با آن تعریف کنید . برای مثال شرکت جنرال الکتریک GE اینطور عمل می‌کند . این شرکت دارای زیر برندهای GE Monogram و GE Profile است . این معماری مناسب برای شرکت‌های با بودجه کم است . در این حالت شما میتوانید پیشنهادات جدید را زیر مجموعه هویت کاریتان قرار دهید . با اینکار در زمان ، نیروی کار و سرمایه لازم برای خلق و مدیریت برندهای چندگانه صرفه جویی کرده‌اید . دقت کنید که همه محصولات باید در تراز تصویر و تعهد برند مادر باشند . و این معماری مناسب برای شرکت‌هایی است که به دنبال بالا بردن ارزش برند مادر در یک برنامه طولانی مدت هستند . محصولات با برند مادر ارزش ویژه برند مادر را افزایش میدهند .

برند تحت حمایت برند مادر : در این معماری برندهای ردیف پایین‌تر کمی مستقل‌تر از حالت قبلی هستند . برای مثال آی‌پاد زیر برند مکینتاش است و هر دو با لوگوی مشخص و قدرتمند اپل عرضه می‌شوند اما شما هنگام خرید درخواست محصول برند مک یا آی‌پاد را دارید . اگر در دراز مدت یا کوتاه مدت قصد فروش برند تحت حمایت را دارید ؛ مخاطبین هدف شما با یک برند جدید راحت‌تر جذب می‌شوند ؛ در عرصه‌ای فعالیت می‌کنید که این سبک ارزش خاصی دارد مانند خودروسازی که به هر خط تولید یک برند اختصاص می‌دهند این معماری مناسب شماست . در نظر داشته باشید که هزینه این معماری از مدل برند مادر بیشتر است چراکه نیروی کار و سرمایه گذاری جداگانه‌ای را نیاز دارد .

برند مستقل از برند مادر : این برندها کاملا روی پای خودشان ایستاده‌اند و پشتشان به برند مادر گرم است ! کرست ، فولگرز ، پمپرز همه برندهای مستقلی در بازار هستند و مادر نامرئی آن‌ها پراکتر اند گمبل است . پرهزینه‌ترین معماری در دنیای برند همین سبک است . اگر منبع کاملی از کارکنان ، تخصص و سرمایه را دارید با این معماری سود سرشاری به دست خواهید آورد .

همیشه قانون یک برندسازی را در نظر داشته باشید . کسب و کار خود را با یک برند شروع کنید . هر محصول یا خدمت جدید را به عنوان پیشنهاد تحت برند معرفی کنید . وقتی به شرایط مسلط شدید و تصمیم گرفتید برند جدیدی معرفی کنید برای هر کسب و کار برند جداگانه‌ای بسازید . با این کار هر پیشنهادی مستقل می‌شود ، به منبع خودش نزدیک می‌شود و ارزش مستقلی میسازد که می‌توانید از جایگاهی که به برند و کسب و کارتان میدهد بهره ببرید و در آینده در صوردت نیاز آن را بفروشید .

 

 

درس هفتم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *