مجله U.S.POLO

مشتری برند خود را رصد کنید

آموزش کتاب برندسازی نوشته باربارا فیندلی شنک و بیل چیاراوال درس دهم

باید مشتریان برند خود را رصد کنید . باید دریابید که مشتریان محصولات شما در چه محدوده مکانی هستند ؛ چه کسانی هستند ؛ چه پیشنهادی آنها را ترغیب میکند و … . در طی این پژوهش شما جاویژه بازار (market niche) خود را خواهید یافت که بر اساس آن میتوانید مسیر حرکت خود را مشخص کنید .

دریافت شرح حال

اطلاعات محل زندگی مشتریان  خود را جمع‌ آوری کنید . فهمیدن این مطلب از این جهت دارای اهمیت است ؛ افرادی که در یک محل زندگی میکنند معمولا دارای الگوهای فرهنگی یکسانی هستند . شما میتوانید با در نظر گرفتن این الگوها بهترین تبلیغات را انجام دهید . مردم آن ناحیه اصلی‌ترین متقاضیان برند شما هستند پس عقلانی است قدرت اقتصادی مردم آنجا را مبنای قیمت گذاری خود قرار دهید . همچنین ملاکی برای تعیین محل شعب به دست شما خواهد داد . این الزاما به معنای افتتاح شعب در آن بخش نیست . مثلا متوجه می‌شوید مشتریانی که مسیر طولانی‌تری را طی میکنند خریدهای گران‌قیمت‌تری انجام میدهند .

شرح کامل جمعیت شناسی از مشتریان خود تهیه کنید . این بخش شامل شناسایی جنسیت ، ترکیب خانوار ، اطلاعات درآمدی و اطلاعات قومی است .

الگوهای رفتاری آنها را بشناسید . علاقه مشتریان شما چیست ؟ مجلات یکسانی را مطالعه میکنند ؟ چقدر اهل اینترنت هستند ؟ آیا اهل سازمان یا گروه خاصی هستند ؟

شناسایی ارزش‌ها و خواسته‌ها

دریابید مشتری با خرید از شما کدام نیاز خود را مرتفع می‌سازد . یافتن پاسخ این سوال همواره  ساده نیست . خانه‌ای پسندیده می‌شود به علت محلی که در آن قرار دارد یا به دلیل طراحی خاص یا به دلیل نزدیک بودن به محل کار اما راه یافتن پاسخ ساده است . به سراغ احساسات آن‌ها بروید . احساس آن‌ها از خرید را مبنای تعیین انگیزه قرار دهید .

برای انتخاب شما چه مسیری را طی کرده‌اند . با تصمیم شخصی یا توصیه  دیگری شما را انتخاب کردند . به قیمت اهمیت بیشتری میدهند یا کیفیت در اولویت آن‌ها قرار دارد . خدمات متنوع را می‌پسندند یا تخفیف خوب برایشان جذابتر است .

مشخصات مشتریان ایده‌آل

مشتریانی که بیشترین خرید را از شما کرده‌اند و کمترین مشکل را با آنها داشته‌اید به صورت ویژه بررسی کنید . باید آنها را تبدیل به مشتریان ثابت و سفیران تبلیغ برند خود کنید . علاوه بر آنچه تا کنون اشاره شد که باید درباره جامعه هدف خود بدانید این موارد را نیز در نظر بگیرید . آیا فقط یک محصول از برند شما را انتخاب کرده‌اند یا اقلام گوناگونی از برند شما در سبد خرید آن‌ها قرار دارد . خرید از شما صرفا برای برطرف ساختن یک نیاز است یا چیز بیشتری را به همراه دارد مثلا صاحب محصولی از برند شما بودن باعث افزایش اعتبار اجتماعیشان است . جذب کدام ویژگی شما شده‌اند ؛ مهارت و تخصص کارکنان ، خدمات پس از فروش ، تخفیف‌های ویژه یا هر خصوصیت دیگری که آن‌ها را وفادار به شما نگه داشته است .

از یک تصویر کلی به یک تصویر جزیی گذار کردیم تا بهترین مسیری که برند ما میتواند طی کند تا به مقصود برسد را ترسیم کنیم . مراقب باشید که در ترسیم نقشه متوقف نشوید . نباید ایستاد باید حرکت کرد . برندسازی ساختن یک کشتی و به دریا انداختن آن نیست . یک قایق بسازید و به آب بیندازید . در مسیر آن را تبدیل به یک کشتی کنید !

 

 

درس دهم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *