مجله U.S.POLO

سبک‌های برندسازی

آموزش کتاب برندسازی نوشته باربارا فیندلی شنک و بیل چیاراوال درس نهم

برندسازی مانند انجام یک ورزش گروهی است . هر تیم سبک بازی خود را دارد . در تعیین سبک بازی علاوه بر توانایی‌های تیم ، شرایط تیم مقابل نیز دخیل است . سبک برندسازی شما چیست ؟

آگاه سازی

این سبک مناسب برندهای نوپا یا برندهایی است که در یک رقابت قرار دارند . مردم باید بدانند که چرا باید شما را انتخاب کنند . وجه تمایز شما با سایر برندها چیست . کدام برند است در رقابت نباشد !؟ اپرا و نایک هم رقیبانی دارند . در واقع این سبک بازی را همه باید یاد بگیرند .

ایجاد ارتباط عاطفی

تصور کنید به یک فروشگاه برای خرید مایع ظرفشویی رفته‌اید . به چه چیزی توجه می‌کنید . قیمت و کیفیت پاک‌کنندگی آن‌را بررسی میکنید . حالا به یک نمایشگاه خودرو برای خرید اتومبیل می‌رویم . در نگاه نخست چه چیزی توجه شما را به خود جلب میکند ؛ بله ظاهر آن ! اینجا زمین بازی دیگری است و سبک  بازی خود را دارد .

پس به زمینی که برند خود را در آن کاشته اید دقت کنید . اگر برند شما برای یک خیریه است یا کالایی که جنبه‌های تزیینی دارد و به صورت کلی احساسات آدمی را درگیر میکند این سبک مناسب شماست .

اعتبار و اعتمادسازی

برندهای ماندگار استادان این سبک بازی هستند . البته کوچک و بزرگ ندارد ؛ این راهی است که شاگرد و استاد همه باید بروند . اولین خریدها هم در دل خود حاصل اعتماد مشتری به فروشنده است . گرچه در ابتدا این اعتماد اندک است و به مویی بند است اما وجودش لازم است . وقتی مشتری ببیند که شما همانی هستید که در شعارهایتان می‌گفتید این پیوند محکمتر می‌شود و لغزش‌های شما را تاب می‌آورد . هر چه بهتر انجامش دهید ماندگارتر خواهید شد .

ایجاد انگیزه خرید

میتوانید مانند تیم‌های پیشروی بازی کنید . یعنی ابتدا مسیر حرکت را هموار کنید . دوره تحصیل خود را بیاد بیاورید . اولویت شما برای قرار گذاشتن با شخصی چه بود . وضعیت تحصیلی ، اخلاق ، پوشش و … . باید بازار را بررسی کنید و خود را به هر صفتی که شما را شایسته انتخاب شدن میکند پیراسته کنید . جستجو کنید تا بیابید جامعه هدف شما در زندگی به چه چیز احتیاج دارد . برای اینکار به واقعیت جاری اکتفا نکنید ؛ خیال‌پردازی کنید . صد سال پیش چه کسی فکر میکرد که در خانه به یک کامپیوتر احتیاج دارد ؟!

 

 

درس نهم

برگرفته از کتاب برندسازی

نوشته

بیل چیاراوال ، باربارا فیندلی شنک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *